DIY – domowej roboty jacht motorowy z aluminium

Czy istnieje marzenie intensywniejsze od chęci posiadania własnej łodzi? Tak! Jest to pomysł by zbudować ją własnoręcznie! Jeżeli z wielkim entuzjazmem przygotujesz się do budowy jachtu i jesteś wystarczająco wytrwały to możesz być pewien, że nadejdzie godzina, w której triumfalnie wejdziesz na pokład swojej łodzi i wyruszysz w swój pierwszy rejs. Będziesz mógł wybrać się na romantyczną wycieczkę lub spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Samotny rejs sam na sam z żywiołem? Jasne! Budowa jachtu pozwoli Ci nabrać wiatru w żagle. Odkryjesz nowe sposoby na spędzanie wolnego czasu. Nurkowanie, wędkarstwo, narty wodne? Tak! I jeszcze wiele, wiele innych aktywności, które otworzą Cię na nowe pomysły.

Należy jednak pamiętać, że jachty DIY to dość pracochłonny proces, który będzie wymagał wiele wysiłku, czasu i kosztów – choć znacznie mniej niż w przypadku zakupu nowego jachtu. Niektóre etapy budowy nie zakończą się bez pomocy specjalisty. Wiedza fachowca pomoże uniknąć błędów przy budowie. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem oraz sprawdzenia naszej oferty w zakresie koncepcji jachtów DIY Kup i zbuduj, w której dostarczamy dokumentację, materiały i wiedzę potrzebną do zbudowania łodzi we własnym zakresie.

Jak zbudować jacht własnymi rękoma?

Przed rozpoczęciem budowy konieczne jest dokładne określenie wyglądu jachtu oraz jego głównych funkcji i przeznaczenia. Pierwszym krokiem będzie wybranie projektu oraz zapoznanie się z jak największą ilością wiedzy fachowej, której przyswojenie jest możliwe we własnym zakresie. Czytaj nie tylko fachowe publikacje, ale korzystaj również z wiedzy i doświadczenia pasjonatów, którzy budowę własnej jednostki pływającej mają już za sobą. Pamiętaj, że Internet łączy ludzi oraz ich doświadczenia.

Kluczowym elementem jest odpowiednie przygotowanie dokumentacji projektowej. Jej samodzielny rozwój jest praktycznie poza zasięgiem niedoświadczonego specjalisty. Aby nie ryzykować strat materiałów i nie zepsuć efektu końcowego, zaleca się powierzenie produkcji dokumentacji projektowej wyspecjalizowanym organizacjom lub zakup gotowych projektów DIY. Znowu przypominamy o Internecie, który jest do Twojej dyspozycji przez całą dobę. Możesz tam studiować projekty jachtów, rysunki, szukać przydatnych informacji oraz rad od doświadczonych osób.

Do samodzielnej budowy jachtu konieczne jest prawidłowe rozbicie rysunku oraz wykonanie niezbędnych szablonów i wzorów. Procedura ta wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia. Błędy, które można popełnić na tym etapie, wpłyną na gotowy jacht. W rezultacie takie defekty będą bardzo trudne do wyeliminowania. Aby zapobiec popełnianiu błędów zdecyduj się na gotowy projekt, który gwarantuje komplet dokumentacji.

Każda budowa jachtu zaczyna się od wykonania kadłuba

Materiał, z którego zbudujemy jacht określony jest w projekcie i w dużej mierze zależy od cech, ograniczeń i przeznaczenia jednostki pływającej. Nie zapominaj, że wybór idealnego materiału do budowy jachtu motorowego jest niemożliwy. Każdy materiał ma swoje wady i zalety. Jeśli technologia procesu budowy będzie przestrzegana prawidłowo, jacht będzie miał wysoki poziom wytrzymałości i długą żywotność niezależnie od wybranego materiału.

Przed przystąpieniem do budowy jachtu należy zapoznać się z zaleceniami ekspertów. Uważamy, że najbardziej odpowiednim materiałem do budowy kadłuba jest stop metali lub drewno. Jachty laminatowe potrzebują do wykonania formy. Jest to zbyt specjalistyczna i droga inwestycja by zbudować jedną łódź. W przypadku średnich jachtów możesz wziąć pod uwagę drewno. Jednak jego obróbka oraz wiele zmiennych cech charakterystycznych może spowodować, że proces budowy skomplikuje się. Według nas najlepszą opcją będzie aluminium, które jest materiałem charakteryzującym się dużą wytrzymałością i nie wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy w kwestii obróbki – aczkolwiek posiadania umiejętności spawalniczych.

Jeśli budowa jachtu motorowego odbywa się przy użyciu profesjonalnych półfabrykatów, proces ten nie zajmie dużo czasu. Kupując materiał na własną rękę, istnieje ryzyko zakupu materiału niskiej jakości. Dlatego musisz dokładnie przestudiować jego właściwości i cechy w kwestii zakupu skonsultować się z fachowcem. Cechy półfabrykatów są bardzo ważne, ponieważ od nich zależy jakość gotowego jachtu.

Pamiętaj o tym by zorganizować sobie dosyć obszerne miejsce na warsztat. Kadłub z aluminium musi być budowany w pomieszczeniu, które ochroni materiał przed działaniem negatywnych czynników i warunków atmosferycznych.

Jeżeli uważasz, że ten etap może być ponad Twoje siły i umiejętności pamiętaj, że możesz powierzyć go nam w pełnym lub częściowym zakresie. Aby uniknąć błędów, nasze projekty dostarczamy wraz z gotowymi wykrojami. Na życzenie klienta jesteśmy je też w stanie odpowiednio wygiąć i wyspawać lub dostarczyć gotowy kadłub – przygotowany do dalszych prac. Spawanie jest najtrudniejszym etapem i na Twoje życzenie może być wykonane przez spawaczy z przemysłu stoczniowego.

Zestaw DIY (Do It Yourself) zawiera również niezbędne materiały i instrukcje, które krok po kroku wskazują kolejność prac. Ta metoda pozwoli Ci zbudować jacht własnymi rękami w jak najkrótszym czasie.

Wyposażamy jacht

Po przygotowaniu kadłuba na jachcie prowadzone są prace instalacyjne oraz montowane jest wyposażenie. Jacht najlepiej zbudować w pobliżu zbiorników wodnych. Po zakończeniu budowy należy go zwodować i sprawdzić pod kątem pływalności/hydro – statyki i dynamiki.
Pamiętaj, że większość elementów wyposażenia musi być instalowane na jachcie dopiero po jego zwodowaniu.

Każda z zaprojektowanych przez nas jednostek DIY posiada listę materiałową i spis komponentów. Możesz z niej skorzystać, ale możesz również użyć własnych sił i zaaranżować jacht zgodnie z własnym pomysłem.

Wybór napędu jachtu – silnik ma wiele zalet…

Jedną z najważniejszych zalet napędu motorowego jest łatwość użytkowania niezależnie od warunków pogodowych i wielu innych zmiennych. Dobierając silnik, jeszcze przed budową jachtu musisz określić jego przeznaczenie. Od tego zależeć będzie m.in. moc silnika, która wpłynie bezpośrednio na możliwości Twojego jachtu motorowego. Najbardziej popularne są silniki zaburtowe instalowane na rufie. Charakteryzują się one nieskomplikowaną obsługą i szerokimi możliwościami serwisowymi.

Budowa jachtu – przestrzeń robocza

Przede wszystkim, przed rozpoczęciem budowy zorganizuj przestronne pomieszczenie czyli hangar, w którym będzie przebiegał proces twórczy. Kup niezbędne narzędzia i sprzęt. Lepiej nie oszczędzać na tym etapie, ponieważ zależy Ci na końcowym efekcie WOW! Zainwestuj sporą ilość czasu w porządne wyposażenie miejsca pracy. Musisz tam się czuć komfortowo i mieć pod ręką wszystkie najważniejsze narzędzia.

Zmontuj pochylnię/łoże montażowe zgodne z wymiarami łodzi. To tutaj zostanie przeprowadzona jego budowa.

Jeśli dobrze się przygotujesz i wyposażysz w bagaż wiedzy, samodzielne zbudowanie jachtu może być bardziej opłacalne dla Twojego budżetu, a przy tym jakże satysfakcjonujące. Nie zapominaj również, że do samodzielnego stworzenia łodzi będziesz potrzebować specjalnego sprzętu.

Jeżeli ten tekst Cię zainspirował poznaj naszą ofertę jachtów DIY w zakładce KONCEPCJE!

24 cze 2022