Canna One – When nature meets technology
Jako Intuition Yachts mamy przyjemność brać udział w nietypowym projekcie, jakim jest wyprodukowanie i wprowadzenie do sprzedaży wyjątkowej łodzi Canna One. Łączy ona w sobie nowoczesne technologie oraz klasyczny design, ekologiczne rozwiązania oraz możliwość spędzania czasu na wodzie w starym stylu.
Dynamiczny rozwój, nie tylko polskiej branży jachtowej i motorówkowej stawia przed producentami łodzi nowe wyzwania. Starają się oni wprowadzać na rynek nowoczesne rozwiązania, które koncepcyjnie będą wybiegały w przyszłość aby wyprzedzić konkurencję oraz wprowadzić na rynek wartość dodaną. Takim projektem jest Canna Boats. Jego twórcy, a wśród nich Intuition Yachts lada dzień zwodują prototyp łodzi nowoczesnej i ekologicznej od strony technicznej oraz bardzo klasycznej jeżeli chodzi o design.
Klasyka jako inspiracja
W zamierzeniu zespołu projektowego było stworzenie jednostki, której użytkownicy będą mogli przeżywać emocje w „starym stylu” jednocześnie korzystając z nowych technologii. Inspiracją dla konstruktorów stała się legendarna motorówka Runabout z cienkiego, litowanego aluminium. Typowy dla łodzi Runabout jest charakterystyczny styl oraz klasyczny design. Natomiast przeznaczenie to szybkie poruszanie się po wodzie od czterech do ośmiu osób. Niewielkie, szybkie, wytrzymałe i klasyczne to wspólne cechy Canna One i motorówek Runabout.
When nature meets technology
W obecnym świecie jesteśmy świadkami szybkiego rozwoju technologii, których głównym zamysłem jest sprostanie coraz ostrzejszym normom związanym z ekologią. Przed branżą motorówkową i jachtową stają przede wszystkim wyzwania związane z emisją spalin, hałasu i generowania odpadów. Canna One jest próbą zmierzenia się z tymi doświadczeniami. Elektryczny silnik, kadłub z kompozytów z włókien roślinnych i zastosowanie ekologicznych lakierów odpowiadają nowym trendom produkcji pojazdów eko. Konstruktorzy Canna One celują w użycie od 65 do 80 proc. materiałów pochodzenia naturalnego i mają zamiar zredukować ślad węglowy w trakcie produkcji o ok. 80 proc.
Elektryczny silnik
Hałas i spaliny to poboczne skutki używania jako napędu łódek i motorówek silników spalinowych. Ekoefektywność wymaga zastąpienia ich silnikami zeroemisyjnymi i cichymi. Canna One będzie wyposażona w zintegrowany napęd elektryczny, zasilany lekkimi akumulatorami. Podczas działania nie będzie on generował zanieczyszczeń i zapewni bezproblemową oraz cichą pracę. Napęd elektryczny jest stale gotowy do działania a po uruchomieniu od razu osiąga maksymalny moment obrotowy.
Kadłub prosto z natury
Eko silnik to nie wszystko. Kadłub Canna One wykonany będzie z NFC, czyli Natural Fibre Composites (kompozyty z włókien naturalnych). Stanowią one innowacyjną alternatywę dla tradycyjnych struktur kompozytowych wykonanych z poliestrów wzmocnionych włóknem szklanym o porównywalnych właściwościach. Laminaty roślinne zapewniają „odchudzenie” jednostki. Dzięki lżejszej konstrukcji łódź będzie doskonalsza pod względem manewrowym. Będzie również ekonomiczniej wykorzystywać zieloną energię zgromadzoną w akumulatorach litowo – jonowych.
Takie rozwiązanie jest odpowiedzią na sytuację związaną z problemem niemożliwych do przetworzenia łodzi wycofanych z użytku i zbudowanych z kompozytów wzmocnionych włóknem szklanym. Mowa o jednostkach zbudowanych w latach 80 tych i wcześniej. Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Przemysłu Morskiego (ICOMIA) oszacowała, że w samej Europie jest ponad 6 milionów rekreacyjnych jednostek pływających. Wzrost produkcji i konsumpcji w oczywisty sposób doprowadził do wykładniczego wzrostu ilości odpadów. Z milionami starych łodzi kierowanych na wysypiska śmieci w ciągu następnej dekady światowy przemysł żeglarski stoi przed wyzwaniem środowiskowym.
Szczegółowe informacje na temat łodzi Canna One i przedsięwzięcia Canna Boats odnajdziesz na stronie www.cannaboats.com